Side Menu
Aluneg | Yararlı Bilgiler
90
page,page-id-90,page-template-default,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,

Yararlı Bilgiler

Çizilmeye karşı koruma:

Aluminium life cycleEloksal kaplaması yapılan malzemeler çizilme ve darbelere karşı dayanıklı olsa da noktasal yükler uygulandığında çizilmenin önüne geçilmez.Bu yüzden malzeme imalata (Kesim freze delme montaj) tamamen bitene kadar folyo çıkarılmamalıdır.

Mimari uygulamalarda dikkat edilecek hususlar.

Kaynaklı imalatlar:

Kaynak yapıldıktan sonra eloksal kaplama istenilen malzemelerde kaynak işleminin görünen yüzeylerin önünde veya arkasında kalması durumunda kaynak ısısı malzemenin tanecik yapısını değiştireceğinden kaynaklı bölge farklı bir renk tonunda eloksal olacak ve dekoratif görüntüyü bozacaktır.

Montaj Payı:

Profil,levha ve aksesuar eloksal kaplaması yapılırken mutlaka montaj yapılan noktada malzemenin askılara montajından kaynaklanan bir montaj izi görülecektir bu nedenle malzemelerde mutlaka eloksal imalatı için bir kesim payı bırakılmalıdır.

Bükümlü İmalatlar:

Eloksal tabakası sert ve çizimlere karşı dayanıklı olmakla birlikte bu sert tabaka bükülmeye karşı dayanıklı değildir kolayca kırılır.Dolayısıyla büküm işlemine girecek malzeme önceden eloksal kaplanmamalıdır.

Isı Bariyerli İmalatlar:

Isı bariyerli malzemenin konvensiyonel eloksal kaplamasında bir sakınca yoktur.Ancak ısı bariyeri olarak kullanılan malzemenin ısıya karşı dayanıklı olmaması durumunda tespit işlemi sırasında (banyo sıcaklığı 95 derece) malzemelerde kalıcı deformasyon oluşmasına sebep olacaktır.Dolayısıyla malzemeler eloksal kaplanmadan önce bariyer uygulamasının yapılması daha sağlıklı olacaktır.

Montaj Hataları:

Eloksal kaplanmış malzemelerin çizilmesi durumunda bu malzemenin rengine uygun bir sprey boya ile rötüş yapılması mümkündür ancak uygulama lokal olmamalı parçanın bütününün rötüşlenmesi gerekmektedir.

Kaplanmış Malzemenin Korunması:

Eloksal kaplanmış malzemelerin binaya montajından sonra harç,kireç ve alçıdan korunması çok önemlidir ve malzemeler bazik özellikte olduğundan yüzeydeki eloksal tabakası tahrip olacaktır.

Eloksal Kaplaması yapılan malzemelerin temizliği:

Eloksal kaplanmış malzemeler montajdan sonra temizliği esnasında hiçbir şekilde alkali kimyasallarla temizlenmemeli Pomza taşı ve kesici tozlar içeren temizlik konularını içeren yazılı bilginin mutlaka verilmesi daha sonradan periyodik temizlik sırasında oluşabilecek hasarların önüne geçilmesini sağlayacaktır.